Hoppa till innehåll

Kontaktpersoner Miljökontoret

Namn

Telefon

Arbetsområde

 

Mikael Reinhardt

0521-72 12 75

Miljö- och hälsoskyddschef

 

mikael.reinhardt@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Ann-Christin Ahlström

0521-72 12 78

Exp.service, diarium, fakturering,

 

annchristin.ahlstrom@vanersborg.se

 

värmepumpar

 

 

 

 

 

Monica Lantz

0521-72 12 72

Exp.service, diarium, nämndprotokoll,

 

monica.lantz@vanersborg.se

 

sopdispenser, vilda djur i tätort, måsar, skyddsjakt

 

 

 

 

 

Maria Fridén Alexandersson

0521-72 12 76

Naturvård, vattenvård, miljöövervakning

 

maria.friden@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Kristian Nordström

0521-72 12 73

Tjänstledig

 

kristian.nordstrom@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Irén Larsson

0521-72 12 74

Miljöskydd,enskilda avlopp,

 

iren.larsson@vanersborg.se

 

förorenad mark, luftvård

 

 

 

 

 

Sofia Lindholm

0521-72 12 79

Tobak, receptfria läkemedel

 

sofia.lindholm@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Håkan Noldal

0521-72 12 77

Miljöskydd, enskilda avlopp, buller, avfall

 

hakan.noldal@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Kajsa Wegberg

0521-72 12 66

Hälsoskydd, dricksvatten- och badanläggningar,

 

kajsa.wegberg@vanersborg.se

 

lokaler för hygienisk behandling, smittskydd, livsmedel

 

 

 

 

 

Mona Wrethman


Tjänstledig

 

mona.wrethman@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Elin Isaksson

0521-72 12 18

Naturvård, fysisk planering, vattenvård,

 

elin.isaksson@vanersborg.se

 

skolgårdsutveckling

 

 

 

 

 

Andrea Munkhammar

0521-72 16 24

Miljöskydd, lantbruk, kosttillskott

 

andrea.munkhammar@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Anna Dahlborg

0521-72 12 39

Hälsoskydd

 

anna.dahlborg@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Ramona Heyne

0521-72 15 13

Föräldraledig

 

ramona.heyne@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Michael Johansson

0521-72 16 45

Livsmedel, tobak

 

michael.johansson@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

Cecilia Immonen

0521-72 12 71

Enskilda avlopp

 

cecilia.immonen@vanersborg.se

 

 

 

 

 

 

 

 Vesna Maric

0521-72 12 30

 Livsmedel

 

vesna.maric@vanersborg.se








Magnus Hammarskiöld

0521-72 12 70

Miljöskydd


magnus.hammarskiold@vanersborg.se




 

 

 

Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen
Vänersborgs kommun
462 85 Vänersborg

Besöksadress:
Sundsgatan 29

Telefon:
0521-72 12 72, 72 12 78

Telefax:
0521-72 16 58

E-post myndigheten:
miljo@vanersborg.se