Drömläge - Föreställning Vänersborg inviger Arena Vänersborg 24-25 september 2009
Lördag 11 Februari 2012

Gigantiska tändstickor som instrument

Gigantiska tändstickor har tillverkats till Drömläge - Föreställning Vänersborg

Göran Kjellberg har gjort tändstickorna.

4,5 meter långa och 40 centimeter breda tändstickor.

De återspeglar tiden då Vänersborgs tändsticksfabrik var i full drift. Men lugn, de gigantiska stickorna är såklart bara prototyper, de kommer inte att kunna tända eld på arenan även om vi hoppas att de ska höja temperaturen på Drömläge.
 
- Jag ska komma och titta på föreställningen och det ska bli spännande att se mina tändstickor, säger tillverkaren Göran Kjellberg.
 
Görans firma Sillingsforsträ i Årjäng fick leveransen av tio stycken tändstickor i jätteformat. Svavlet längst fram på stickan har Göran själv format med motorsåg.
 
Ungefär sju dagar tog det för Göran och flera av hans anställda att få tändstickorna klara.

- Jag vet att de ska användas till ett musikarrangemang i föreställningen och att de ska användas som något instrument, berättar han.
 
Till tillverkningen gick det åt:
40 brädor
3 grova stockar av torrgran  

Fotnot: Tändsticksfabriken hade mellan 500 och 600 anställda från mitten av 1800-talet till och med att den lades ner 1932.

Nu får tändstickorna ljud


 
Det svänger om de gigantiska tändstickorna i Drömläge - Föreställning Vänersborg nu är slagverkarna har börjat repetera "på riktigt".
- En del går i 4-takt. Annat i 5, 7 eller 9-takt. Jag har tittat på vågornas rörelser i innanhavet Vänern och de kommer i oregelbunden takt, säger regissören och kompositören Tuomo Haapala.
Han har inspirerats av Vänersborg och människorna här när han har komponerat Drömläge. Att det används just tändstickor i föreställning har naturligtvis sin grund i den gamla tändsticksfabriken.
Nu gäller det för slagverkarna att hitta basen och diskanten i de 450 centimeter långa stickorna. Och balansen.
Under föreställningen kommer de nämligen att stå i två skyliftar och spela på tändstickorna tio meter över marken. Iförda lysande blå kläder.
Visst låter det maffigt? Och då är ändå bara en del av den stora helheten i Drömläge med totalt 700 medverkande.
Se bilder från repetitionen när slagverkarna spelar på tändstickorna.
Klicka på bilderna för större format.



Vänersborgs kommuns logotyp
Kontakta oss:
Vänersborgs kommun
462 85 Vänersborg

Besöksadress:
Sundsgatan 29

Telefon:
0521-72 10 00

Telefax:
0521-72 19 60

E-post myndigheten:
kommun@vanersborg.se