Birger Sjöberggymnasiet
Tisdag 22 Maj 2012

Händelser under 2009

Exchanges-connecting people


En lärare från Individuella programmet kommer tillsammans med en personal från Slussen (Vänersborgs kommun) delta i ett seminarium under en vecka i januari 2009.
Syftet med projektet är att etablera kontakter mellan ungdomar från olika länder i Europa och att organisera ungdomsutbyte inom ramen för Youth in Action Programme i framtiden.

EUROSCOLA


Vi i årskurs tre och två på samhällsprogrammet arbetade med olika aktuella frågor om Europas framtid. Dessa frågor skulle vi diskutera på europarlamentet tillsammans med andra elever från de olika medlemsländerna i den europeiska unionen.

Vi var mycket nervösa och hade olika tankar om vad som skulle ske i Euroskolan, men förberedde oss så gott vi kunde genom att skriva arbeten, göra muntliga presentationer både på engelska och svenska inom klassen.

Vi åkte till Frankrike tisdagen den tionde mars och deltog i europaparlamentet på fredagen. Dagarna innan åkte vi en båttur, besökte kyrkan Cathedral dela Notre Dame och det dystra koncentrationslägret utanför Strasbourg. Det är en stad vars långa historia berört många delar av världen. Båtturen gav oss en inblick i stadens historia. Det var bra eftersom vi endast var i Frankrike i fyra dagar och hade lite tid för att utforska staden.

Notre Dame i Strasbourg är 142 meterhög och var från år 1647-1874 världens högsta byggnad, idag är kyrkan en av världens högsta kyrkor.

Föregående 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Nästa
Alla elever förberedde sig eftersom dagen vi skulle delta i parlamentet även var dagen då vi skulle åka hem. Så väl lärare som elever var uppklädda och tog deltagandet på fullaste allvar.

Vi fick reda på att vi hade mycket gemensamma åsikter med de andra eleverna trots att vi kom från olika länder med olika skolsystem. Är detta ett resultat av att vi tillhör Europeiska unionen eller är det ett sammanträffande? Det kan man ha olika åsikter om.

Sedan diskuterade vi resultaten från utskotten i plenumsalen tillsammans med de övriga utskotten. Likt våra politiker presenterade vi och diskuterade frågorna. Vi fick därefter votera. En fråga som alla var överens om var att vi trots vårt medlemskap i Europeiska union inte kände oss som EU medborgare. Enligt eleverna var europeiska medborgarskapet ganska diffust. Däremot intog vi rollen som Europa medborgare genom deltagandet i Euroskola och syftet med deltagandet var nog att vi i slutändan skulle känna oss som Europeiska medborgare vilket jag tror de flesta i slutändan gjorde.

Sedan begav vi oss hem.

Trots den långa resan på sjutton timmar var det en härlig stämning i bussen. Det gjorde att resan gick mycket fortare.
Med de nya upplevelser och erfarenheter från såväl stadens sevärdheter och europaparlamentet så kan jag med största sannolikhet säga att alla tyckte resan mycket rolig. Men det som gjorde att resan blev lyckad var den goda sammanhållningen i gruppen.

 
Med vänliga hälsningar
 
Makda Tewoldebrhan   SP3SP

Vänersborgs kommuns logotyp