Birger Sjöberggymnasiet
Tisdag 22 Maj 2012

APU resa till Bosnien Tuzla - Simin Han

11 maj - 18 maj 2009

Byggelever på väg ner till Bosnien

                         Byggkillarnas dagbok

bild på karta Sverige - Bosnien

Dag 1

Dagen började med samling utanför byggprogrammet kl. 05:30.
Resan startade kl. 06:00 . Vi körde ner till Helsingborg och tog färjan över till Helsingör, färjan tog ca 30 minuter. Väl framme så bestämde vi oss för att åka till Gedser istället för Rödby och ta färjan till Rostock. Färjan tog ca 1h och 45 minuter och vi sparade förmodligen ett par timmar på att åka Gedser — Rostock istället för Rödby - Puttgarden.
 
När vi var framme i Tyskland åkte vi mot Leipzig. Lite söder om Leipzig tog vi in på Saale Hotel som vi hade förbokat. Vi kom dit ca 19:30. hotellet hade pool och restaurang öppet till 22:00. Vi elever tog oss ett bad från 20:00-21:00 efter det så gick vi och åt kvällsmat.

Dag 2

Vi gick upp kl. 06:00 och packade ihop allting i bilen.
Frukost åt vi på hotellet kl.07:00 efter frukosten så åkte vi vidare mot Bosnien. Runt 17:00 så stannade vi i Kroatien för att äta för många av oss var hungriga.
Ankomsten vid Tuzla, Bosnien blev ca 21:00.
Vi elever tog oss en liten rundtur i Tuzla men vi gick tillbaka till hotellet efter en kort stund.

Dag 3

Kl. 07:00 vaknade vi för att duscha och ta på oss kläder.
Vi åt frukost kl.08:00 och efter frukosten så åkte vi mot skolan Simin Han. Det var en speciell dag för skolan där de delade ut priser för i princip allting. Även Sanna fick ett diplom. Alla Bosnier gav Sanna och oss en stor applåd för vad vi skall göra och för 3:ornas insats förra året. Efter tal, dans och musik så satte vi igång med byggandet eller "rivningen" av vindsvåningen på skolans ena byggnad som användes som flyktingläger under kriget. Sen åkte vi tillbaka till hotellet och duschade och bytte kläder. Senare på kvällen gick vi ut på en liten promenad.

Dag 4

Vi vaknade 06:30 och tog på oss kläder. Sedan gick vi ner till matsalen för att käka frukost. Efter en helt okej frukost så åkte vi iväg och började jobba.
Vi började med att rensa upp efter gårdagens arbete och rensa även panelbrädor och så vidare så att vi ska kunna återanvända materialet. När vi fått tillräckligt med material så slängde vi ut resten på gården.

Vid 12 tiden så fick vi mat på den andra skolan.
Efter lunchen fortsatte vi med det vi jobbade med innan också började vi med att bryta upp golvet där det var hel ruttet, medan andra byggde upp en ny vägg.
Efter en hård arbetsdag så åkte vi hem till hotellet dryga timmen så vi hann duscha och göra oss i ordning innan vi åkte ut på nytt.
 
Vi åkte till parken där vi kollade på olika minnes "monument" och annat intressant. Efter det så åkte vi till Mercator Centar som är ett stort köpcenter. När vi hade kollat runt och alla var klara åkte vi vidare till ett annat köpcenter som heter Omega. När vi var klara där så åkte vi till hotellet för att äta. Efter maten så tog vi det bara lugnt, tjatade och träffade rektorn ifrån byggskolan här i Tuzla.

Dag 5

Vi vaknade en halvtimme innan frukost. Vi kom ner till restaurangen kl. 07:00 och beställde frukosten. Frukosten var lite sen så vi var också sena till bygget.
På bygget satte några igång med att fixa golvet och några satte igång med att fixa väggen som skulle upp.

Runt 14:00 så åkte vi till byggskolan för där skulle några av oss (Jocke, Igor och Sanna) bli intervjuade av Bosnisk regional TV. Sedan gick vi in till deras verkstad och där fick vi se hur de jobbade och vad de gjorde. Sedan pratade vi med eleverna och jämförde deras skola med vår. Vi kom fram till att vi har det bättre. När vi var klara där så åkte vi tillbaka till bygget alla jobbade bra för att bli klara så snabbt som möjligt. Vi blev klara runt 16:30.
 
När vi kom till hotellet så duschade vi och sen begav vi oss till köpcenter för att köpa lite saker. Efter det gick vi tillbaka till hotellet för att äta. Efter maten så vilade vi lite och sedan begav vi oss ut igen för att se vad som händer där en fredag kväll. På vägen till stan gick vi förbi det stora sportcentret. Vi blev lite sugna på att se hur det såg ut inuti så vi gick in. Efter det så gick vi vidare mot stan. Väl i stan så var det fullt drag, folk överallt och massa snygga tjejer. Efter en liten rundtur i stan så gick vi tillbaka till hotellet.

Dag 6

Idag vaknade vi som vanligt med frukost kl. 07:00 och rev samt byggde upp det sista på golvet. Senare skulle vi på prisutdelning på den större skolan samt körde volleyboll mot Bosnien samt en volleybollspelare som ägde sönder oss totalt de sista 2 seten. Senare bjöd dom oss på mat och barnen gick hem i den helt sjuka värmen. Senare gick vi hem och gjorde inte så speciellt mycket förutom att packa ihop grejorna då det blir tidig hemfärd imorgon kl. 05:00  käkade lite och efter det blev det sängen och lite tv så man kunde sträcka på sig innan den "underbara " bussresan skulle dra igång igen. 

Dag 7

Vi åkte ifrån hotellet ungefär kvart i fem, tror att de flesta somnade väldigt fort. De flesta vaknade av att vi hade blivit stoppade utav polisen i Bosnien, Jonte körde lite för fort tydligen. Vi åkte ifrån polisen utan böter eller något, riktigt skönt annars hade vi tappat ett par timmar.
Det hände inte allt för mycket under den resterande resan förutom ett par stopp för mat och toa pauser. Vi kom fram till hotellet i Tyskland, gick till ett närliggande McDonald´s.
    
Hela veckan har varit bra och ingen ångrar att man följde med, man lärde sig lite om hur dom har det där nere och hur dåligt de har det. Alla vi som åkte ner tyckte att resan var rolig och se nya saker som minnesmonument.

Vänersborgs kommuns logotyp
Kontakta oss:
Vänersborgs kommun
462 85 Vänersborg

Besöksadress:
Sundsgatan 29

Telefon:
0521-72 10 00

Telefax:
0521-72 19 60

E-post myndigheten:
kommun@vanersborg.se