Högskolecentrum Vänersborg
Onsdag 23 Maj 2012

Ny tvärvetenskaplig gymnasieutbildning

 
Projektet Vatten och Samhälle verkar bl.a för att i samarbete med sex gymnasieskolor, fjorton museer, Högskolan Väst, Karlstad Universitet och Göteborgs Universitet skapa en tvärvetenskaplig utbildning som integrerar ämnesområdena samhällsvetenskap och naturvetenskap.

Utbildningen föreslås få det gemensamma namnet Hållbar framtid. Utbildningen är högskoleförberedande och syftar till att förena naturvetenskapliga och samhällsvetenskapliga perspektiv, dels genom att den är systematiskt komponerad av kurser med dessa karaktärer, dels genom att den sker i ämnesövergripande och projektorienterade former.

Se yttrande till skolverket.PDF (pdf, 34 kB)

Komplext samhälle — komplexa frågor

Samhället står inför stora utmaningar utifrån samhällsplanering, samhällsbyggnad, klimatpåverkan och kunskapsutveckling. Kunskap om vatten i dess olika former och om vattnets interaktion med samhället har blivit allt viktigare för den långsiktigt hållbara samhällsplaneringen. Det räcker inte längre med kunskapsutveckling inom separata områden eller vetenskapliga fack, något som vi generellt sett är mycket bra på i Sverige. För att utveckla samhället på ett mer hållbart sätt än tidigare, utveckla nya kunskapsområden och klara kompetensförsörjningen till de allt mer komplexa frågor vi ställs inför krävs det ett tvärvetenskapligt förhållningssätt. Det handlar om gemensamma lärprocesser där etablerade kunskapsområden måste formulera om sina frågor. Utmaningen är att utifrån dessa frågor skapa nya kunskapsområden. Projektet vill skapa arenor för sådana lärprocesser.

Vänersborgs kommuns logotyp

Läs kursfolder:

till kursfolder