Hoppa till innehåll

Hjälp i hemmet

Hjälp i hemmet kan beviljas när du på egen hand har svårt att få de dagliga sysslorna att fungera, det kan gälla hemmets skötsel eller din personliga omvårdnad, t ex:

  • Måltider/Matdistribution
  • Städning
  • Tvätt
  • Inköp
  • Trygghetslarm
  • Promenad
  • Avlösning för anhörig
  • Personlig omvårdnad

Behöver du hjälp i hemmet kontaktar du biståndsenheten för vård, stöd och utredning. Se kontakter höger sida.

KONTAKT

BISTÅNDSENHETEN
Vård, stöd och utredning

Besöksadress:
Residensgatan 20
462 30 Vänersborg

Kontakt med biståndshandläggare sker via telefon eller e-post

Telefontid
Mån-Fre 08.30-09.30

Telefax till biståndsenheten
0521-72 10 36
---------------------------Boendesamordnare
Eva-Lena Olausson
Telefon: 0521-72 12 48
E-post: evalena.olausson@vanersborg.se

Biståndshandläggare
Centrala Vänersborg

Elvy Larsson
Telefon: 0521-72 16 29
E-post:
elvy.larsson@vanersborg.se

Centrala Vänersborg, Blåsut, Väne Ryr, Mariedal
Cecilia Staf
Telefon: 0521-72 12 46
E-post:
cecilia.staf@vanersborg.se

Södra Vänersborg, Frändefors och Brålanda
Henrik Yngström
Telefon: 0521-72 16 49
E-post:
henrik.yngstrom@vanersborg.se

Vargön, Västra Tunhem, Vänersnäs
Izabel Johansson
Telefon: 0521-72 16 27
E-post: izabel.johansson@vanersborg.se

Hemtjänst servicehus i Vänersborg och Vargön samt sökande från annan kommun
Marianne Dahlborg
Telefon: 0521-72 21 84
E-post:
marianne.dahlborg@vanersborg.se

Övriga handläggare
Mottagningshandläggare
Erika Johansson
Telefon: 0521-72 12 47
E-post: erika.johansson01@vanersborg.se

Mottagningshandläggare
Maria Olsson
Telefon: 0521- 72 12 84
E-post:
maria.olsson@vanersborg.se

Projekthandläggare IBIC Lifecare
Lena Gillberg
Telefon: 0521-72 12 65
E-post:
lena.gillberg@vanersborg.se

VERKSAMHETSANSVARIG
Ewa Peterson
Telefon: 0521-72 21 33
E-post:
eva.peterson@vanersborg.se

MER INFORMATION