Hoppa till innehåll

Hjälp i hemmet

Hjälp i hemmet kan beviljas när du på egen hand har svårt att få de dagliga sysslorna att fungera, det kan gälla hemmets skötsel eller din personliga omvårdnad, t ex:

  • Måltider/Matdistribution
  • Städning
  • Tvätt
  • Inköp
  • Trygghetslarm
  • Promenad
  • Avlösning för anhörig
  • Personlig omvårdnad

Behöver du hjälp i hemmet kontaktar du biståndsenheten för vård, stöd och utredning. Se kontakter höger sida.

KONTAKT

BISTÅNDSENHETEN
Vård, stöd och utredning
Besöksadress:
Residensgatan 20
462 30 Vänersborg

Kontakt med biståndshandläggare sker via telefon eller e-post

Telefontid
Mån-Fre 08.30-09.30

Telefax till biståndsenheten
0521-72 10 09
---------------------------Boendesamordnare
Eva-Lena Olausson
Telefon: 0521-72 12 23
E-post: evalena.olausson@vanersborg.se

Biståndshandläggare
Centrala Vänersborg

Elvy Larsson
Telefon: 0521-72 16 29
E-post:
elvy.larsson@vanersborg.se

Centrala Vänersborg, Blåsut, Väne Ryr
Cecilia Staf
Telefon: 0521-72 12 46
E-post:
cecilia.staf@vanersborg.se

Frändefors och Brålanda
Henrik Yngström
Telefon: 0521-72 16 49
E-post:
henrik.yngstrom@vanersborg.se

Vargön, Västra Tunhem, Vänersnäs
Izabel Johansson
Telefon: 0521-72 16 27
E-post: izabel.johansson@vanersborg.se

Södra Vänersborg, Mariedal, Torpa och Restadområdet
Nathalie Fellberius
Telefon: 0521-72 22 34 
E-post:
nathalie.fellberius@vanersborg.se

Södra Vänersborg, Mariero, Lyckhem, Onsjö och Båberg
Sofia Brunberg Karlsson
Telefon: 0521-72 12 48
E-post:
sofia.karlsson01@vanersborg.se

Övriga handläggare
Mottagningshandläggare
Erika Johansson
Telefon: 0521-72 12 47
E-post: erika.johansson01@vanersborg.se

Mottagningshandläggare
Maria Olsson
Telefon: 0521- 72 12 84
E-post:
maria.olsson@vanersborg.se

Projekthandläggare IBIC Lifecare
Lena Gillberg
Telefon: 0521-72 12 65
E-post:
lena.gillberg@vanersborg.se

Administrativ handläggare
Marianne Dahlborg
Telefon: 0521-72 11 61
E-post:
marianne.dahlborg@vanersborg.se

VERKSAMHETSANSVARIG
Ewa Peterson
Telefon: 0521-72 21 33
E-post:
ewa.peterson@vanersborg.se

MER INFORMATION