Hoppa till innehåll

Hjälp i hemmet

Hjälp i hemmet kan beviljas när du på egen hand har svårt att få de dagliga sysslorna att fungera, det kan gälla hemmets skötsel eller din personliga omvårdnad, t ex:

  • Måltider/Matdistribution
  • Städning
  • Tvätt
  • Inköp
  • Trygghetslarm
  • Promenad
  • Avlösning för anhörig
  • Personlig omvårdnad

Behöver du hjälp i hemmet kontaktar du biståndsenheten för vård och omsorg. Se kontakter höger sida.

KONTAKT

BISTÅNDSENHETEN
Vård och omsorg

Besöksadress:
Gyllenheimsgatan 20 A
462 35 Vänersborg

-----------------------------------

Kontakt med vård och omsorgs biståndshandläggare sker via telefon eller e-post

Telefontid
Mån-Fre 08.00-09.30

Telefax till biståndsenheten:
0521-72 10 36

------------------------------------

Centrala Vänersborg + Frändefors
Eva-Lena Olausson
Telefon: 0521-72 12 48
E-post: evalena.olausson@vanersborg.se

Centrala Vänersborg
Elvy Larsson
Telefon: 0521-72 16 29
E-post:
elvy.larsson@vanersborg.se

Centrala Vänersborg, Blåsut, Väne Ryr
Cecilia Staf
Telefon: 72 12 46
E-post:
cecilia.staf@vanersborg.se

Södra Vänersborg
Erika Johansson
Telefon: 0521-72 12 47
E-post:
erika.johansson01@vanersborg.se

Södra Vänersborg
Camilla Jansson
Telefon: 0521-72 11 61
E-post:
camilla.jansson01@vanersborg.se

Vargön, Västra Tunhem, Vänersnäs
Maria Olsson
Telefon: 0521-72 16 27
E-post:
maria.olsson@vanersborg.se

Hemtjänst servicehus i Frändefors och Brålanda
Vardaga i Brålanda
Henrik Yngström
Telefon: 0521-72 16 49
E-post:
henrik.yngstrom@vanersborg.se

Hemtjänst servicehus i Vänersborg och Vargön samt sökande från annan kommun
Marianne Dahlborg
Telefon: 0521-72 21 84
E-post:
marianne.dahlborg@vanersborg.se

Övriga handläggare
Projekthandläggare
Lena Gillberg
Telefon: 0521-72 12 65
E-post:
lena.gillberg@vanersborg.se

VERKSAMHETSANSVARIG
Ewa Peterson
Telefon: 0521-72 21 33
E-post:
ewa.peterson@vanersborg.se

MER INFORMATION