Hoppa till innehåll

Hjälp i hemmet

Hjälp i hemmet kan beviljas när du på egen hand har svårt att få de dagliga sysslorna att fungera, det kan gälla hemmets skötsel eller din personliga omvårdnad, t ex:

  • Måltider/Matdistribution
  • Städning
  • Tvätt
  • Inköp
  • Trygghetslarm
  • Promenad
  • Avlösning för anhörig
  • Personlig omvårdnad

Behöver du hjälp i hemmet kontaktar du biståndsenheten för vård och omsorg. Se kontakter höger sida.

KONTAKT

BISTÅNDSENHETEN
Vård och omsorg

Besöksadress:
Gyllenheimsgatan 20 A
462 35 Vänersborg

----------------------------------------

Kontakt med vård och omsorgs biståndshandläggare sker via mottagningstelefonen eller e-post

MOTTAGNINGSTELEFON
0521-72 12 84

Telefontid
Mån-Fre 08.00-09.30

Telefax till biståndsenheten:
0521-72 10 36

----------------------------------------

Centrala Vänersborg + Frändefors
Eva-Lena Olausson
E-post: evalena.olausson@vanersborg.se

Centrala Vänersborg
Elvy Larsson
E-post:
elvy.larsson@vanersborg.se

Centrala Vänersborg, Blåsut, Väne Ryr
Cecilia Staf
E-post:
cecilia.staf@vanersborg.se

Södra Vänersborg
Jeanette Skoog
E-post: jeanette.skoog@vanersborg.se

Södra Vänersborg
Marianne Dahlborg
E-post: marianne.dahlborg@vanersborg.se

Vargön, Västra Tunhem, Vänersnäs
Karin Gustafsson
E-post:
karin.gustafsson@vanersborg.se

Brålanda (Vardaga)
Erika Johansson
E-post:
erika.johansson@vanersborg.se

Henrik Yngström
E-post:
henrik.yngstrom@vanersborg.se


VERKSAMHETSANSVARIG
Lena Sjöström

Telefon: 0521-72 13 17
Mobil: 070-623 44 57

E-post:
lena.sjostrom@vanersborg.se

MER INFORMATION