Hoppa till innehåll

Aktuella motioner

Nedanstående motioner är aktuella just nu.
Vill du se tidigare motioner kan du klicka på länken Motionsbibliotek i vänstermenyn


Lista över aktuella motioner

Motion

Dnr

Inlämnad

Inlämnad av

Motion om resursfördelningsmodell till Kunskapsförbundet Väst (, 494 kB)

2019/300

2019-06-18

Moderaterna, Henrik Josten och Gunnar Lidell

Motion om att fullmäktige behöver bra underlag (, 676 kB)

2019/289

2019-06-10

Vänsterpartiet, Lutz Rininsland och Stefan Kärvling

Motion om när är det rätt tid för att tänka nytt? (, 1 MB)

2019/231

2019-04-29

Vänsterpartiet, Lutz Rininsland

Motion om återinför fast placerad skolvaktmästare i kommunens skolor (, 701 kB)

2019/223

2019-04-24

Kristdemokraterna, Marie-Louise Bäckman, Carl-Ewert Berg, Robert Johansson

Motion om öppenhet på den digitala anslagstavlan (, 1 MB)

2019/196

2019-04-03

Vänsterpartiet, Lutz Rininsland

Motion om att anlägga parkeringsplatser på Vallgatan 19-21 (, 505 kB)

2019/166

2019-03-18

Sverigedemokraterna, Torbjörn Moqvist

Motion om upphävande av vattenskyddsområde (, 575 kB)

2019/158

2019-03-13

Moderaterna, Gunnar Lidell

Motion om omklädningshytter i Badstad Vänersborg (, 510 kB)

2019/153

2019-03-13

Sverigedemokraterna, Mathias Olsson

Motion om centrumnära ställplatser för husbilar (, 416 kB)

2019/156

2019-03-13

Sverigedemokraterna, Anders Strand

Motion om löneutbetalning den 25e för kommunens anställda (, 325 kB)

2019/157

2019-03-13

Sverigedemokraterna, Anders Strand

Motion om hållbar ekonomi (, 520 kB)

2019/129

2019-03-01

Kristdemokraterna, Liberalerna, Moderaterna

Motion om att reglera hyreskostnader vid intern uthyrning av lokaler och fastigheter (, 384 kB)

2019/128

2019-03-01

Sverigedemokraterna, Lena Mjörnell

Motion om det är på tiden att vi går vidare - kommunfullmäktige direktsänds på webben (, 76 kB)

2019/45

2019-01-02

Vänsterpartiet, Stefan Kärvling, Lutz Rininsland

Motion om budgetbeslut i juni - är det bra? (, 77 kB)

2019/44

2019-01-02

Vänsterpartiet, Lutz Rininsland

Motion om solidariska besparingar (, 61 kB)

2018/356

2018-11-19

Vänsterpartiet, Kate Giaever

Motion om presentation av de kommunala bolagen i fullmäktige (, 55 kB)

2018/306

2018-10-12

Vänsterpartiet, Magnus Kesselmark

Motion om vilken roll har ledamöterna i Kommunstyrelsen? (, 137 kB)

2018/300

2018-10-05

Vänsterpartiet, Lutz Rininsland

Motion om inrätta ett naturreservat längs Göta Älv och Lillån till Restad Gård (, 539 kB)

2018/271

2018-08-27

Miljöpartiet de gröna Vänersborg, Anders Wiklund, Anna-Karin Sandberg, Per Sjödahl, Marika Isetorp

Motion om bangolf i Skräckleparken (, 43 kB)

2018/269

2018-08-22

Vänsterpartiet, Adam Frändelid

Motion om ompröva hanteringen av ärenden där handlingarna är mycket omfångsrika (, 62 kB)

2018/266

2018-08-22

Vänsterpartiet, Lutz Rininsland

Motion om allmänhetens frågestund i fullmäktige (, 316 kB)

2018/110

2018-03-15

Sverigedemokraterna, Ola Wesley

Motion om social investeringsfond (, 1 MB)

(pdf, 1.2 MB)

2014/274

2014-06-18

Miljöpartiet