Hoppa till innehåll

Anhörigvårdarkort

Om du är anhörigvårdare kan ett anhörigvårdarkort vara en säkerhet både för dig och den du hjälper om du råkar ut för akut sjukdom eller olycksfall

Anhörigvårdarkortet innehåller följande information:

  • Namn på dig som anhörigvårdare
  • Namn på den person som är beroende av din hjälp
  • Namn på personer som ska kontaktas om du som är anhörigvårdare drabbas av akut sjukdom eller olycka

Kontaktpersonerna ska vara informerade om vad de ska göra när de blir kontaktade.

Anhörigvårdarkortet är i visitkortsformat och ska förvaras tillsammans med ID-handlingar i plånboken. Glöm inte att hålla uppgifterna aktuella på anhörigvårdarkortet eller att ta bort kortet ur plånboken om hemförhållandena förändras.

Kontakta kommunens anhörigsamordnare om du vill ha ett anhörigvårdarkort. Se under kontakt.

KONTAKT

ANHÖRIGSTÖD
Besöksadress
Norra Järnvägsgatan 2 D
462 34 Vänersborg
(ingång från gården)

E-post till anhörigstödet
anhorigstodet@vanersborg.se

VÅRD OCH OMSORG
Anhörigsamordnare

Ann-Christine Karlsson
Telefon: 0521-72 20 34
E-post:
ann-christine.karlsson@vanersborg.se

Arbetsterapeut
Annica Lindbom
Telefon: 0521-72 20 33
E-post:
annica.lindbom@vanersborg.se

Demenssjuksköterska
Beatrice Pettersson
Telefon: 0521-72 20 35
E-post:
beatrice.pettersson@vanersborg.se  

ANHÖRIGSTÖD
PERSONLIGT STÖD OCH OMSORG
Anhörigsamordnare
Heléne Larsson
Telefon: 0521-72 26 50
E-post: helene.larsson@vanersborg.se

FRIVILLIGVERKSAMHET
Frivilligsamordnare

Helena Pettersson
Telefon: 0521-72 20 20
E-post:
helena.pettersson@vanersborg.se

VERKSAMHETSANSVARIG
Enhetschef
Maria Bergqvist
Telefon: 0521-72 19 51
E-post:
maria.bergqvist@vanersborg.se

ANHÖRIGSTÖD
INDIVID OCH FAMILJEOMSORG
Kontaktperson
Lina Svensson
Telefon: 0521-72 16 04
E-post:
lina.svensson@vanersborg.se