Hoppa till innehåll

Mötesplats Norra Järnvägsgatan 2 D

Mötesplats för dig som är senior eller anhörig

till någon som är äldre, har funktionsnedsättning eller är långvarigt sjuk.

Program hösten 2019

Bingo
Måndag 16/9, 14/10, 11/11, 9/12, klockan 14-16

Café med musik av Lennart Blomqvist
Torsdag 19/9, klockan 14-16

Café md kaffe och våffla
Torsdag 10/10, klockan 14-16

Café med Seniorshopen och modevisning
Torsdag 14/11, klockan 14-16

Program att skriva ut
Se under "Mer information".

Är du senior och nyfiken på att testa olika idrotter?

Prova på aktivitet. Inga förkunskaper krävs. Vid sex tillfällen under hösten kommer vi tillsammans att prova på allt från curling till boxning.

Aktiviteterna anpassas så alla ska kunna utföra dem.
Kostnadsfritt och med start vecka 40.

Är du intresserad, se mer här.

KONTAKT

ANHÖRIGSTÖD
Besöksadress
Norra Järnvägsgatan 2 D
462 34 Vänersborg
(ingång från gården)

E-post till anhörigstödet
anhorigstodet@vanersborg.se

VÅRD OCH OMSORG
Anhörigsamordnare

Ann-Christine Karlsson
Telefon: 0521-72 20 34
E-post:
ann-christine.karlsson@vanersborg.se

Arbetsterapeut
Annica Lindbom
Telefon: 0521-72 20 33
E-post:
annica.lindbom@vanersborg.se

Demenssjuksköterska
Beatrice Pettersson
Telefon: 0521-72 20 35
E-post:
beatrice.pettersson@vanersborg.se  

ANHÖRIGSTÖD
OMSORG OM FUNKTIONSHINDRADE
Anhörigsamordnare
Heléne Larsson
Telefon: 0521-72 26 50
E-post: helene.larsson@vanersborg.se

FRIVILLIGVERKSAMHET
Frivilligsamordnare

Helena Pettersson
Telefon: 0521-72 20 20
E-post:
helena.pettersson@vanersborg.se

VERKSAMHETSANSVARIG
Enhetschef
Maria Bergqvist
Telefon: 0521-72 19 51
E-post:
maria.bergqvist@vanersborg.se

ANHÖRIGSTÖD
INDIVID OCH FAMILJEOMSORG
Kontaktperson
Lina Svensson
Telefon: 0521-72 16 04
E-post:
lina.svensson@vanersborg.se

MER information