Hoppa till innehåll

Young Strings och Young Winds Academy

Vi lyfter unga talanger till internationell spetsnivå

  • Öppna kurseröppnas i nytt fönster
    Helgkurser för dig som har spelat några år och vill gå enstaka kurser
  • Öppna programmetöppnas i nytt fönster
    Helgkurser som ger dig Talangprogrammets möjligheter vid några tillfällen under året
  • Talangprogrammetöppnas i nytt fönster
    Helgkurser som ger dig Young Strings och Young Winds Academy´s alla resurser fullt ut cirka en gång i månaden

YSA och YWA samarbetar gärna med din ordinarie lärare.

Aktuella helgkurser

13-15 september Kurs i Öppna programmet

Kursinnehåll

  • Enskilda lektioner
  • Grupplektioner
  • Lektionsbesök, mästarklass
  • Spela tillsammans - kammarmusik samt orkester
  • Utvalda deltagare i Öppna programmet kallas till antagningsprov för nya Talangprogrammet som startar januari 2020.

Lärare

  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola (Chetham´s School of Music)
  • Olivier Charlier, violin (Konservatoriet i Paris)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Ingesunds musikhögskola)
  • Ingemar Brantelid, cello (Konservatoriet i Köpenhamn)
  • Thomas Rudberg, pianoackompanjemang och instudering (Barratt Due Musikkinstitutt)

Anmälan
Det går inte längre att anmäla sig till kursen

Ytterligare kurser i höst – mer info kommer
6-8 december, YSA och YWA

Tidigare helgkurser

24-25 augusti: YSA och YWA

Lärare var:

  • Ann Elkjär, flöjt (Ingesunds Musikhögskola)
  • Gaby Pas-Van Riet, flöjt (Aurora Music, 26 augusti)
  • Min Hua Chius, oboe (Oslo-Filharmonien)
  • Magnus Holmander, klarinett (frilansande solist, kammarmusiker)
  • Anders Engström, fagott (Musikhögskolorna i Göteborg och Stockholm)
  • Ingvild Sandstad, valthorn (frilans)
  • Filip Draglund, trumpet (Norrköpings Symfoniorkester)
  • Tom Poulson, trumpet (Aurora Music, 26 augusti)
  • Ingemar Roos, trombon (Musikhögskolorna i Göteborg och Stockholm)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Christian Altenburger, violin (Aurora Music, 26 augusti)
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due MI)
  • Alexander Zemtsov, viola (Aurora Music, 26 augusti)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Ingesunds musikhögskola)
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello (Ingesunds musikhögskola)
  • Tilmann Wick, cello (Aurora Music, 26 augusti)
  • Leon Bosch, kontrabas (Aurora Music, 26 augusti)
  • Jonas Olsson, pianoackompanjemang, instudering (Norrlandsoperan)

17-19 maj 2019: YSA och YWA

Stråk- och brasskurs inom Öppna programmet och Talangprogrammet

Dirigering Ulrich och Philip

Lärare var:

  • Jonathan Jennesjö, trumpet (frilans)
  • Arnulf Naur Nilsen, trumpet (tidigare Oslo Filharmonin)
  • Ingemar Roos, trombon (Norges Musikhögskola)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Ingesunds musikhögskola)
  • Ole Eirik Ree, cello (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello (Ingesunds musikhögskola)
  • Jonas Olsson, pianoackompanjemang och instudering (Norrlandsoperan)
  • Ulrich Kaatz, dirigering (Musikakademi Vänersborg)

13-14 april 2019: YSA och YWA

Öppen kurs samt kurs inom Öppna programmet och Talangprogrammet

Lärare var:

  • Gitte Marcusson, flöjt (Royal College of Music, London)
  • Randi Krogvold Lundqvist, flöjt (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Max Artved, oboe (Musikhögskolan i Köpenhamn)
  • Magnus Holmander, klarinett (solist och kammarmusiker)
  • Anders Engström, fagott (Kungliga Hovkapellet)
  • Ingvild Sandstad, valthorn (masterstuderande vid Norges Musikhögskola)
  • Jonathan Jennesjö, trumpet (frilans)
  • Endre Vetås, låga brass (Göteborgs Symfoniker)
  • Alf Richard Kraggerud, violin (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Mats Lidström, cello (Royal Academy of Music)
  • Peter Schöning, cello (Hvitfeldska gymnasiet)
  • Jonas Olsson, pianoackompanjemang och instudering (Norrlandsoperan)

23-24 feb 2019: YSA och YWA

Öppen kurs samt kurs inom Öppna programmet och Talangprogrammet

Markus och Sytske

Rick och Harald

Lärare var:

  • Ann Elkjär, flöjt (Ingesunds musikhögskola)
  • David Strunck, oboe (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Magnus Holmander, klarinett (frilans)
  • Sebastian Wagner, fagott (GöteborgsOperan)
  • Markus Maskuniity, valthorn (Musikhögskolan i Hannover)
  • Jonathan Jennesjö, trumpet (frilans)
  • Ingemar Roos, trombon (Musikhögskolan i Oslo)
  • Alf Richard Kraggerud, violin (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Eivind Holtsmark Ringstad, viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Ingemar Brantelid, cello (Musikhögskolan i Köpenhamn)
  • Rick Stotijn, kontrabas (Musikhögskolan i Amsterdam)
  • Natallia Papova, pianoackompanjemang och instudering (Barratt Due Musikkinstitutt)

7-9 december 2018

3 olika kurser - samma datum

  • Talangkurs
  • Öppen kurs
  • Öppna programmets absolut första kurs
Johanna Ander Ljung

Kursen avslutades med konsertmedverkan av symfoniorkestern under Polstjärneprisets vinnarkonsert, söndag klockan 16 i Festsalen på Folkets Hus i Vänersborg. Orkestern spelade eget repertoar och ackompanjerade solisten Johanna Ander Ljung, harpa.

Lärarna på kursen var:

  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola
  • Olivier Charlier, violin (Paris Conservatoire)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola
  • Jonas Olsson, instudering
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello

Talangkurs 21 och 22 april 2018

Lektioner, samspel och konsertmedverkan

Kursen genomfördes i samarbetet med den öppna kursen och avslutades med medverkan under Mats Lidströms cellokonsert i Festsalen på Folkets Hus i Vänersborg. Vi spelade bl a Faurés Elegie tillsammans med solisten.

Lärarna på båda kurser var:

  • Barbara Doll, violin/viola (musikhögskolan i Basel, Schweiz)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Jonas Olsson, pianoinstudering (Norrlandsoperan)
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola (Chetham´s School of Music)
  • Mats Lidström, cello (Royal Academy of Music i London)

Från konserten med Mats

YSA-specialkurs stråk 16-18 mars 2018

Pedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola – pedagog vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Jonas Olsson, piano instudering – repetitör vid Norrlandsoperan i Umeå

Soon-Mi förbereder framträdandet på Skavlan

Soon-Mi förbereder framträdandet på Skavlan

 

YSA-specialkurs stråk 23-25 februari 2018

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Eszter Haffner, violin – professor vid musikhögskolorna i Graz och Köpenhamn.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.
Magda Stevensson, viola – Danska Radions Symfoniorkester i Köpenhamn.
Mikhail Zemtsov, viola - professor vid Musikhögskolan i Haag.
Stephan Picard, violin - professor vid musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin.

Cellopedagoger
Claudio Bohorquez - professor vid musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin.
Lars-Inge Bjärlestam – lektor vid musikhögskolan i Ingesund.

Instudering
Ole Christian Haagenrud, instudering – ackompanjatör vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.

Claudio och Kristian

Stephan och Axel

 

YSA-specialkurs violin/viola 2-4 februari 2018

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.

Dora

 

YSA-specialkurs violin/viola 8-10 december 2017

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.

Instudering
Jonas Olsson, piano instudering – repetitör vid Norrlandsoperan i Umeå.

Alf Richard och Harry

 

YSA-specialkurs stråk i Oslo 6-8 oktober 2017

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.
Olivier Charlier, violin – professor vid konservatoriet i Paris.
Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola – pedagog vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Stephan Barratt-Due, violin - rektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.

Cellopedagog
Ole Eirik Ree – vice rektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.

Olivier och Thea

Tekniklektion med Alf Richard

 

YSA-specialkurs violin/viola 8-10 september 2017

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.

Kristoffer och Angelo

YSA-pedagoger

Violin

  • Alf Richard Kraggerud*
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Barbara Doll
    Musikhögskolan i Basel
  • Dora Schwarzberg*
    Universitet för musik och teater i Wien
  • Kristoffer Dolatko*
    Chetham´s School of Music i Manchester
  • Levon Chiligirian
    Royal College of Music i London
  • Olivier Charlier
    Konservatoriet i Paris
  • Paul Roczek
    Mozarteum i Salzburg
  • Pavel Vernikov
    Pivatuniversitet i Wien
  • Sara Trobäck Hesselink
    Konsertmästare Göteborgs Symfoniker
  • Stephan Barratt-Due
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Svetlana Makarova
    Konservatoriet i Lausanne
  • Tanja Becker-Bender
    Musikhögskolan i Hamburg
  • Yair Kless
    Musikhögskolan i Graz
  • Øyvor Volle
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

    * även viola

Viola

  • Alexander Zemtsov
    Guildhall School för musik och teater i London
  • Eivind Holtsmark Ringstad
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Ellen Nisbeth
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Göran Fröst
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Hartmut Rohde
    Universitet der Künste i Berlin
  • Mikhail Zemtsov
    Kungliga konservatoriet i Haag
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Tatjana Masurenko
    Musikhögskolan i Leipzig

Cello

  • Claes Gunnarsson
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Ernst Simon Glaser
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Johan Stern
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Lars-Inge Bjärlestam
    Musikhögskola Ingesund i Arvika
  • Marko Ylönen
    Sibelius Akademie i Helsingfors
  • Mats Lidström
    Royal Academy of Music i London
  • Ola Karlsson
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Per Nyström
    Uppsala Kammarsolister
  • Peter Bruns
    Musikhögskolan i Leipzig

Kontrabas

  • Jan Alm
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Håkan Ehrén
    Kungliga Filharmonikerna i Stockholm

YWA-pedagoger

Flöjt

  • Gitte Marcusson
    Royal College of Music i London
  • Göran Marcusson
    Göteborg Wind Orchestra

Oboe

  • Anna Bornander
    Musikskola Vänersborg
  • Bengt Rosengren
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • David Strunck
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Jean-Louis Capezzali
    Konservatoriet i Lausanne
  • Mårten Larsson
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

Klarinett

  • Emil Jonason
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Fredrik Fors
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Hermann Stefánsson
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Tomas Johansson
    Musikskola Vänersborg
  • Venancio Rius
    Musikhögskolan i Madrid
  • Yehuda Gilad
    Södra Kaliforniens Universitet

Fagott

  • Anders Engström
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Georg Klütsch
    Tidigare Musikhögskola i Köln

Valthorn

  • Sibylle Mahni
    Musikhögskolan i Würzburg
  • Frøydis Ree Wekre
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Lisa Ford
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

Trumpet

  • Arnulf Naur Nilsen
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Omar Tomasoni
    Solotrumpert Concertgebouw i Amsterdam

Trombon

  • Audun Breen
    Solotrombon Oslo-Filharmonien
  • Bart Claessens
    Konservatoriet i Maastricht
  • Ingemar Roos
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

Ensembleledning bland andra

  • Andreas P Hansson
  • Ingemar Roos
  • Ulrich Kaatz

Inspelningar

Annissa Gybel (12 år), violin: Kreisler, Syncopation (Jonas Olsson, piano)

Angelo Lundström, violin: Ravel, Tzigane (Jonas Olsson, piano)

Eric Drougge (11 år), cello: Fauré, Après un Rêve (Jonas Olsson, piano)

Axel Borgqvist, violin: Bloch, Nigun (Jonas Olsson, piano)

Kristian Chojecki, cello: Prokofiev, Sonat, sats 1 (Jonas Olsson, piano)

Harry Liang (12 år), violin: Beethoven, Romans i G-dur (Jonas Olsson, piano)

Nicole Biegniewska, violin: Kreisler, Variationer över ett tema av Corelli (Jonas Olsson, piano)

Eric Drougge (11 år), cello: Schubert, Sonat "Arpeggione", sats 1 (Jonas Olsson, piano)

Annissa Gybel (12 år), violin: Wieniawski, Polonaise de concert i D-dur (Jonas Olsson, piano)

Axel Borgqvist, violin: Stenhammar, Romans i A-dur (Jonas Olsson, piano)

Harry Liang, violin: Wieniawski, Polonaise brillante i A-dur (Jonas Olsson, piano)

Höjdpunkter

Young Strings Academy i Skavlans talkshow

Deltagare i Skavlan

Pillan Thelaus

Fredagen den 23 mars gjorde Vänersborgsbaserade Young Strings Academy TV-debut i Skavlans talkshow tillsammans med solisten Daniel Lozakovich. Nio av Nordens allra främsta unga klassiska musiktalanger i orkestern mötte miljonpublik för första gången.

Orkestern bestod av:

  • Oda Holt Günther, konsertmästare
  • Angelo Lundström, violin 1
  • Martha-Pil Neumer, stämledare violin 2
  • Thea Fritsche, violin 2
  • Njord Fossnes, stämledare viola
  • Christopher RossebØ, viola
  • Daniel Thorell, stämledare cello
  • Hedvig Bengtsson, cello
  • Harald Edin, bas

Master class med världsstjärnan Nicola Benedetti

Nicola Benedetti

Måndag 24 april 2017 höll världsstjärnan Nicola Benedetti master class i Göteborgs Konserthus med fyra unga violinister från tre nordiska länder. Deltagare var:

  • Michael Rosborg Germer från Danmark
  • Inga Våga Gaustad från Norge
  • Alva Holm från Sverige
  • Jonna Simonsson från Sverige

Pianist var Jonas Olsson.

KONTAKT

Verksamhetsledare
Ulrich Kaatz

Telefon:
0521-72 21 91

Mobil:
0702-731 713

E-post:
ulrich.kaatz@vanersborg.se