Hoppa till innehåll

Young Strings och Young Winds Academy

Vi lyfter unga talanger till internationell spetsnivå

  • Öppna kurseröppnas i nytt fönster
    Helgkurser för dig som har spelat några år och vill gå enstaka kurser
  • Öppna programmetöppnas i nytt fönster
    Helgkurser som ger dig Talangprogrammets möjligheter vid några tillfällen under året
  • Talangprogrammetöppnas i nytt fönster
    Helgkurser som ger dig Young Strings och Young Winds Academy´s alla resurser fullt ut cirka en gång i månaden

YSA och YWA samarbetar gärna med din ordinarie lärare.

Aktuella helgkurser

Young Strings och Young Winds Academy

7-8 december - tre kurser


Kurs 1
Öppen stråk- och blåskurs för alla

Kurs 2
Oboe-, fagott-, viola- och kontrabaskurs

Kurs 3
Kurs i Öppna programmet för dig som har skickat en inspelning och blivit godkänd, alla instrument


Detta ingår dagligen i alla tre kurser:

  • En enskild lektion
  • En grupplektion
  • Samspel i orkester/ensemble
  • Besök på mästarklasser (Talangprogrammets elever har spännande lektioner inför en publik)
  • Massor med spelglädje och nya kunskaper

Detta får du extra om du går kurs 1 eller 2:

  • Individuellt anpassat notmaterial, så att du får ut maximal spelglädje ur samspelet
  • En mentor - en duktig ung musiker som tar vara på dig, förbereder dig för samspelet och spelar tillsammans med dig
  • Om du spelar oboe, fagott, viola eller kontrabas och har skickat in en inspelning har du till och med chansen att få resan till kursen samt kost och logi betalt.

Detta får du extra om du antas till kurs 3:

  • Du får även framöver regelbundet komma till våra kurser
  • Du deltar i Talangprogrammets undervisning och spelar tillsammans med Talangprogrammets deltagare
  • Du medverkar vid konserter, om inte under denna kurs vid ett senare tillfälle

Lärare under helgen (fler lärare kan tillkomma):

  • Ann Elkjär, flöjt (Musikhögskolan Ingesund)
  • David Strunck, oboe (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Emil Jonasson, klarinett (Kungliga Musikhögskolan Stockholm)
  • Alessandro Capriotti, fagott (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Julius Pranevicius, valthorn (Norge musikhögskola)
  • Jonathan Jennesjö, trumpet (frilans)
  • Ingemar Roos, trombon (Musikhögskolorna i Göteborg och Oslo)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Ulf Wallin, violin (Musikhögskola Hanns Eisler, Berlin)
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Musikhögskolan Ingesund)
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello (Musikhögskolan Ingesund)
  • Peter Schöning, cello (Hvitfeldska gymnasiet)
  • Jan Dahlkvist, kontrabas (Lilla Akademien)
  • Jonas Olsson, pianoackompanjemang/instudering (Norrlandsoperan)

Anmälan, kostnader, antagning

Du anmäler dig på här på denna länk.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster Samma länk gäller alla 3 kurser. Sista anmälningsdagen är 17 november.

Vi har ingen kursavgift. Om du behöver sova över bör du boka hotell (helpension 430 kr per dag) så fort du har fått bekräftelsen att du är antagen till kursen. Behöver du inte sova över måste du boka lunch (85 kr) så fort du har fått bekräftelsen. Glöm inte att ange specialkost. Kontaktuppgifter till hotellet för bokning och betalning av mat och övernattning: telefon 0521-26 59 50 eller info@arenahotell.com – ange ”Musikakademi”.

För kursdeltagare som behöver sova över finns förbokade platser i flerbäddsrum på Arena Hotell några hundra meter från Musikens Hus. Enkelrummen är reserverade för lärarna. Ifall det finns enkelrum över kan du få boka ett för dig själv till en merkostnad.

Antagning kurs 1: Öppen stråk- och blåskurs för alla

Alla som har spelat några år är välkomna - alla orkesterinstrument, men tyvärr inte saxofon och slagverk.

  • Du antas i turordning och i mån av plats
  • Vi lämnar fortlöpande besked om du är antagen. Ju tidigare du anmäler dig desto bättre.
  • Du anmäler dig för en eller två dagar, men eventuellt finns bara plats under en dag på ditt instrument – vi meddelar dig i god tid innan kursen om du kom med en eller två dagar.


Antagning kurs 2: Oboe, fagott, viola och kontrabas

Alla som har spelat några år är välkomna.

  • Du antas i turordning och i mån av plats – vi lämnar fortlöpande besked om du är antagen. Ju tidigare du anmäler dig desto bättre.
  • Du anmäler dig för en eller två dagar på anmälningslänken, men eventuellt finns bara plats för en dag på ditt instrument – vi meddelar dig i god tid innan kursen om du kom med en eller två dagar.

OBS du behöver inte skicka in en inspelning. Men om du skickar in en inspelning eller en länk till en inspelning på dig till ulrich.kaatz@vanersborg.se har du chansen att få resorna tur och retur till kursen samt 1 dygn helpension betald - om du vill till och med under ytterligare fyra helgkurser läsåret 2019/2020. En inspelning ger dig också chansen att få komma tillbaka till fler kurser i Öppna programmet, som är en fin förberedelse för Talangprogrammet.

Antagning Kurs 3: Öppna programmet - alla instrument

Om du skickar in en inspelning eller en länk till en inspelning på dig till ulrich.kaatz@vanersborg.se har du chans att komma med i Öppna programmet, som är en fin förberedelse för Talangprogrammet. Spelar du oboe, fagott, viola eller kontrabas kan du få resorna till och retur till våra kurser samt 1 dygn helpension per kurs betald – och det upp till fem helgkurser under läsåret 2019/2020. Läs mer om Öppna programmet och Talangprogrammat på hemsidan www.vanersborg.se/ncmlänk till annan webbplats.

Kursinfo
Ladda ned informationen som pdf (, 194 kB)

Kursen ges på Musikens Hus/Mötesplats Vänersborg direkt intill järnvägsstationen.
Adressen är Vänerparken 5.
Ramtider: lördag 11-19, söndag kl 10-17.

Kontakt

Ulrich Kaatz, verksamhetsledare
Musikakademi Vänersborg/Nationellt centrum för musiktalanger
E-post: ulrich.kaatz@vanersborg.se
Telefon: 0521-72 91 21
Mobil: 0702-731 713

Fler kurser kommer till våren – info kommer snart här på hemsidan.

Tidigare helgkurser

13-15 september Kurs i Öppna programmet

Johannes Lörstad och Daniel. Foto: Ulrich Kaatz

Lärare var:

  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola (Chetham´s School of Music)
  • Olivier Charlier, violin (Konservatoriet i Paris)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Ingesunds musikhögskola)
  • Ingemar Brantelid, cello (Konservatoriet i Köpenhamn)
  • Thomas Rudberg, pianoackompanjemang och instudering (Barratt Due Musikkinstitutt)

Ingemar Brantelid och Sebastian. Foto: Ulrich Kaatz

Olivier Charlier och Nicole. Foto: Ulrich Kaatz

24-25 augusti: YSA och YWA

Lärare var:

  • Ann Elkjär, flöjt (Ingesunds Musikhögskola)
  • Gaby Pas-Van Riet, flöjt (Aurora Music, 26 augusti)
  • Min Hua Chius, oboe (Oslo-Filharmonien)
  • Magnus Holmander, klarinett (frilansande solist, kammarmusiker)
  • Anders Engström, fagott (Musikhögskolorna i Göteborg och Stockholm)
  • Ingvild Sandstad, valthorn (frilans)
  • Filip Draglund, trumpet (Norrköpings Symfoniorkester)
  • Tom Poulson, trumpet (Aurora Music, 26 augusti)
  • Ingemar Roos, trombon (Musikhögskolorna i Göteborg och Stockholm)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Christian Altenburger, violin (Aurora Music, 26 augusti)
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due MI)
  • Alexander Zemtsov, viola (Aurora Music, 26 augusti)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Ingesunds musikhögskola)
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello (Ingesunds musikhögskola)
  • Tilmann Wick, cello (Aurora Music, 26 augusti)
  • Leon Bosch, kontrabas (Aurora Music, 26 augusti)
  • Jonas Olsson, pianoackompanjemang, instudering (Norrlandsoperan)

17-19 maj 2019: YSA och YWA

Stråk- och brasskurs inom Öppna programmet och Talangprogrammet

Dirigering Ulrich och Philip

Lärare var:

  • Jonathan Jennesjö, trumpet (frilans)
  • Arnulf Naur Nilsen, trumpet (tidigare Oslo Filharmonin)
  • Ingemar Roos, trombon (Norges Musikhögskola)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Ingesunds musikhögskola)
  • Ole Eirik Ree, cello (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello (Ingesunds musikhögskola)
  • Jonas Olsson, pianoackompanjemang och instudering (Norrlandsoperan)
  • Ulrich Kaatz, dirigering (Musikakademi Vänersborg)

13-14 april 2019: YSA och YWA

Öppen kurs samt kurs inom Öppna programmet och Talangprogrammet

Lärare var:

  • Gitte Marcusson, flöjt (Royal College of Music, London)
  • Randi Krogvold Lundqvist, flöjt (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Max Artved, oboe (Musikhögskolan i Köpenhamn)
  • Magnus Holmander, klarinett (solist och kammarmusiker)
  • Anders Engström, fagott (Kungliga Hovkapellet)
  • Ingvild Sandstad, valthorn (masterstuderande vid Norges Musikhögskola)
  • Jonathan Jennesjö, trumpet (frilans)
  • Endre Vetås, låga brass (Göteborgs Symfoniker)
  • Alf Richard Kraggerud, violin (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Mats Lidström, cello (Royal Academy of Music)
  • Peter Schöning, cello (Hvitfeldska gymnasiet)
  • Jonas Olsson, pianoackompanjemang och instudering (Norrlandsoperan)

23-24 feb 2019: YSA och YWA

Öppen kurs samt kurs inom Öppna programmet och Talangprogrammet

Markus och Sytske

Rick och Harald

Lärare var:

  • Ann Elkjär, flöjt (Ingesunds musikhögskola)
  • David Strunck, oboe (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Magnus Holmander, klarinett (frilans)
  • Sebastian Wagner, fagott (GöteborgsOperan)
  • Markus Maskuniity, valthorn (Musikhögskolan i Hannover)
  • Jonathan Jennesjö, trumpet (frilans)
  • Ingemar Roos, trombon (Musikhögskolan i Oslo)
  • Alf Richard Kraggerud, violin (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Kristoffer Dolatko, violin (Chetham´s School of Music)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Eivind Holtsmark Ringstad, viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Ingemar Brantelid, cello (Musikhögskolan i Köpenhamn)
  • Rick Stotijn, kontrabas (Musikhögskolan i Amsterdam)
  • Natallia Papova, pianoackompanjemang och instudering (Barratt Due Musikkinstitutt)

7-9 december 2018

3 olika kurser - samma datum

  • Talangkurs
  • Öppen kurs
  • Öppna programmets absolut första kurs
Johanna Ander Ljung

Kursen avslutades med konsertmedverkan av symfoniorkestern under Polstjärneprisets vinnarkonsert, söndag klockan 16 i Festsalen på Folkets Hus i Vänersborg. Orkestern spelade eget repertoar och ackompanjerade solisten Johanna Ander Ljung, harpa.

Lärarna på kursen var:

  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola
  • Olivier Charlier, violin (Paris Conservatoire)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola
  • Jonas Olsson, instudering
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello

Talangkurs 21 och 22 april 2018

Lektioner, samspel och konsertmedverkan

Kursen genomfördes i samarbetet med den öppna kursen och avslutades med medverkan under Mats Lidströms cellokonsert i Festsalen på Folkets Hus i Vänersborg. Vi spelade bl a Faurés Elegie tillsammans med solisten.

Lärarna på båda kurser var:

  • Barbara Doll, violin/viola (musikhögskolan i Basel, Schweiz)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt)
  • Jonas Olsson, pianoinstudering (Norrlandsoperan)
  • Kristoffer Dolatko, violin/viola (Chetham´s School of Music)
  • Mats Lidström, cello (Royal Academy of Music i London)

Från konserten med Mats

YSA-specialkurs stråk 16-18 mars 2018

Pedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola – pedagog vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Jonas Olsson, piano instudering – repetitör vid Norrlandsoperan i Umeå

Soon-Mi förbereder framträdandet på Skavlan

Soon-Mi förbereder framträdandet på Skavlan

 

YSA-specialkurs stråk 23-25 februari 2018

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Eszter Haffner, violin – professor vid musikhögskolorna i Graz och Köpenhamn.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.
Magda Stevensson, viola – Danska Radions Symfoniorkester i Köpenhamn.
Mikhail Zemtsov, viola - professor vid Musikhögskolan i Haag.
Stephan Picard, violin - professor vid musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin.

Cellopedagoger
Claudio Bohorquez - professor vid musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin.
Lars-Inge Bjärlestam – lektor vid musikhögskolan i Ingesund.

Instudering
Ole Christian Haagenrud, instudering – ackompanjatör vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.

Claudio och Kristian

Stephan och Axel

 

YSA-specialkurs violin/viola 2-4 februari 2018

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.

Dora

 

YSA-specialkurs violin/viola 8-10 december 2017

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.

Instudering
Jonas Olsson, piano instudering – repetitör vid Norrlandsoperan i Umeå.

Alf Richard och Harry

 

YSA-specialkurs stråk i Oslo 6-8 oktober 2017

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.
Olivier Charlier, violin – professor vid konservatoriet i Paris.
Soon-Mi Chung Barratt-Due, violin/viola – pedagog vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Stephan Barratt-Due, violin - rektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.

Cellopedagog
Ole Eirik Ree – vice rektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.

Olivier och Thea

Tekniklektion med Alf Richard

 

YSA-specialkurs violin/viola 8-10 september 2017

Violin-/violapedagoger
Alf Richard Kraggerud, violin/viola – prorektor vid Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo.
Dora Schwarzberg, violin/viola – professor em vid Musikhögskolan i Wien.
Kristoffer Dolatko, violin/viola – Chetham´s School of Music i Manchester.

Kristoffer och Angelo

YSA-pedagoger

Violin

  • Alf Richard Kraggerud*
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Barbara Doll
    Musikhögskolan i Basel
  • Dora Schwarzberg*
    Universitet för musik och teater i Wien
  • Kristoffer Dolatko*
    Chetham´s School of Music i Manchester
  • Levon Chiligirian
    Royal College of Music i London
  • Olivier Charlier
    Konservatoriet i Paris
  • Paul Roczek
    Mozarteum i Salzburg
  • Pavel Vernikov
    Pivatuniversitet i Wien
  • Sara Trobäck Hesselink
    Konsertmästare Göteborgs Symfoniker
  • Stephan Barratt-Due
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Svetlana Makarova
    Konservatoriet i Lausanne
  • Tanja Becker-Bender
    Musikhögskolan i Hamburg
  • Yair Kless
    Musikhögskolan i Graz
  • Øyvor Volle
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

    * även viola

Viola

  • Alexander Zemtsov
    Guildhall School för musik och teater i London
  • Eivind Holtsmark Ringstad
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Ellen Nisbeth
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Göran Fröst
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Hartmut Rohde
    Universitet der Künste i Berlin
  • Mikhail Zemtsov
    Kungliga konservatoriet i Haag
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Tatjana Masurenko
    Musikhögskolan i Leipzig

Cello

  • Claes Gunnarsson
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Ernst Simon Glaser
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Johan Stern
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Lars-Inge Bjärlestam
    Musikhögskola Ingesund i Arvika
  • Marko Ylönen
    Sibelius Akademie i Helsingfors
  • Mats Lidström
    Royal Academy of Music i London
  • Ola Karlsson
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Per Nyström
    Uppsala Kammarsolister
  • Peter Bruns
    Musikhögskolan i Leipzig

Kontrabas

  • Jan Alm
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Håkan Ehrén
    Kungliga Filharmonikerna i Stockholm

YWA-pedagoger

Flöjt

  • Gitte Marcusson
    Royal College of Music i London
  • Göran Marcusson
    Göteborg Wind Orchestra

Oboe

  • Anna Bornander
    Musikskola Vänersborg
  • Bengt Rosengren
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • David Strunck
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Jean-Louis Capezzali
    Konservatoriet i Lausanne
  • Mårten Larsson
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

Klarinett

  • Emil Jonason
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Fredrik Fors
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Hermann Stefánsson
    Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Tomas Johansson
    Musikskola Vänersborg
  • Venancio Rius
    Musikhögskolan i Madrid
  • Yehuda Gilad
    Södra Kaliforniens Universitet

Fagott

  • Anders Engström
    Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Georg Klütsch
    Tidigare Musikhögskola i Köln

Valthorn

  • Sibylle Mahni
    Musikhögskolan i Würzburg
  • Frøydis Ree Wekre
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Lisa Ford
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

Trumpet

  • Arnulf Naur Nilsen
    Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Omar Tomasoni
    Solotrumpert Concertgebouw i Amsterdam

Trombon

  • Audun Breen
    Solotrombon Oslo-Filharmonien
  • Bart Claessens
    Konservatoriet i Maastricht
  • Ingemar Roos
    Högskolan för scen och musik i Göteborg

Ensembleledning bland andra

  • Andreas P Hansson
  • Ingemar Roos
  • Ulrich Kaatz

Inspelningar

Annissa Gybel (12 år), violin: Kreisler, Syncopation (Jonas Olsson, piano)

Angelo Lundström, violin: Ravel, Tzigane (Jonas Olsson, piano)

Eric Drougge (11 år), cello: Fauré, Après un Rêve (Jonas Olsson, piano)

Axel Borgqvist, violin: Bloch, Nigun (Jonas Olsson, piano)

Kristian Chojecki, cello: Prokofiev, Sonat, sats 1 (Jonas Olsson, piano)

Harry Liang (12 år), violin: Beethoven, Romans i G-dur (Jonas Olsson, piano)

Nicole Biegniewska, violin: Kreisler, Variationer över ett tema av Corelli (Jonas Olsson, piano)

Eric Drougge (11 år), cello: Schubert, Sonat "Arpeggione", sats 1 (Jonas Olsson, piano)

Annissa Gybel (12 år), violin: Wieniawski, Polonaise de concert i D-dur (Jonas Olsson, piano)

Axel Borgqvist, violin: Stenhammar, Romans i A-dur (Jonas Olsson, piano)

Harry Liang, violin: Wieniawski, Polonaise brillante i A-dur (Jonas Olsson, piano)

Höjdpunkter

Young Strings Academy i Skavlans talkshow

Deltagare i Skavlan

Pillan Thelaus

Fredagen den 23 mars gjorde Vänersborgsbaserade Young Strings Academy TV-debut i Skavlans talkshow tillsammans med solisten Daniel Lozakovich. Nio av Nordens allra främsta unga klassiska musiktalanger i orkestern mötte miljonpublik för första gången.

Orkestern bestod av:

  • Oda Holt Günther, konsertmästare
  • Angelo Lundström, violin 1
  • Martha-Pil Neumer, stämledare violin 2
  • Thea Fritsche, violin 2
  • Njord Fossnes, stämledare viola
  • Christopher RossebØ, viola
  • Daniel Thorell, stämledare cello
  • Hedvig Bengtsson, cello
  • Harald Edin, bas

Master class med världsstjärnan Nicola Benedetti

Nicola Benedetti

Måndag 24 april 2017 höll världsstjärnan Nicola Benedetti master class i Göteborgs Konserthus med fyra unga violinister från tre nordiska länder. Deltagare var:

  • Michael Rosborg Germer från Danmark
  • Inga Våga Gaustad från Norge
  • Alva Holm från Sverige
  • Jonna Simonsson från Sverige

Pianist var Jonas Olsson.

KONTAKT

Verksamhetsledare
Ulrich Kaatz

Telefon:
0521-72 21 91

Mobil:
0702-731 713

E-post:
ulrich.kaatz@vanersborg.se