Hoppa till innehåll

Publicerad 2022-10-07

Årets tävlande i Polstjärnepriset 2023 – Nordic Edition

Det är med stor glädje som Polstjärnepriset tillkännager de tävlande i Nordens enda solisttävling inom klassisk musik med tävlande 14-18 år från alla nordiska länder.

Nationella juryer i varje nordiskt land har valt ut följande solisttalanger från Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige till tävlingen.

De nationella juryerna hittar du längst ner på sidan


DANMARK

Alana Hjort – Violin
Vallensbæk Strand, Denmark, Københavns Musikskole

Selma Christensen Teilmann – Violin
Dyssegård, Denmark, Københavns musikskole

Sufiya Ainan Taufik – Violin
Hellerup, Denmark, MGK København, Danmark

Valdemar Wenzel Most – Piano
Brøndby Strand, Denmark, MGK Hovedstaden – Københavns Musikskole


FINLAND

Ilona Liiman – Piano
Helsinki, Finland, Sibelius Academy Youth Department, Helsinki

Jino Pieviläinen – Clarinet
Kajaani, Finland, Sibelius Academy Youth Department, Helsinki

Maxim Larionov – Violin
Helsinki, Finland, Sibelius Academy Junior Department, Helsinki

Pekko Aakko – Bassoon
Kirkkonummi, Finland, Helsinki conservatory and Sibelius Academy youth department

Saima Malmivaara – Cello
Porvoo, Finland, Sibelius Academy youth department, Helsinki


ISLAND

Matthildur Traustadóttir – Violin
Reykjavík, Iceland, Menntaskóli í Tónlist, Reykjavík


NORGE

Amanda Noor Vatn – Violin
Oslo, Norway, Barratt Due / Edvard Munch Videregående skole, Oslo

Bjørg Pas – Violin
Sørskogbygda, Norway, Barratt Due musikkinstitutt, Oslo

Clara Yuna Friedensburg – Cello
Oslo, Norway, Barratt Due musikkinstitutt, Oslo

Sophia Mina Friedensburg – Piano
Oslo, Norway, Barratt Due Musikkinstitutt, Oslo

Torje Råbu – Violin
Oslo, Norway, Barratt Due Musikkinstituttt, Oslo


SVERIGE

Daniel Iourtchik – Violin
Växjö, Sweden, Private

Elias Xie – Piano
Umeå, Sweden, Nordiska Musikgymnasiet, Stockholm

Emma Lörstad – Flute
Stockholm, Sweden, Private

Inez Karlsson – Cello
Chessington (UK), Sweden, Royal College of Music Junior Department, London

Jānis Vītols – Flute
Stockholm, Sweden, Lilla Akademien, Stockholm

Philip Engström – Cello
Göteborg, Sweden, Birger Sjöberggymnasiet, Vänersborg

Sara Hagman – Violin
Malmö, Sweden, Private and NCM/YOMA

Selma Sköld – Cello
Enskede, Sweden, Lilla Akademiens musikgymnasium, Stockholm

Vigovajk Sagvik – Cello
Huddinge, Sweden, Lilla Akademien, Stockholm


De nationella juryerna


DANMARK

Christian Vinter, winds
Det Kongelige Danske Musikkonservatorium

Niklas Sivelöv, piano
Det Kongelige Danske Musikkonservatorium

Line Fredens, strings
Det Kongelige Danske Musikkonservatorium


FINLAND

Asko Heiskanen, winds
Sibelius-Akatemia, Helsinki

Teppo Koivisto, piano
Sibelius-Akatemia, Helsinki

Pekka Kauppinen, strings
Sibelius-Akatemia, Helsinki


ISLAND

Sibbi Bernhardsson, strings
Harpa International Music Academy, Reykjavík


NORGE

Anne K Hauge, winds
Norges Musikkhøgskole, Oslo

Jorunn Marie Bratlie, piano
Norges Musikkhøgskole, Oslo

Per Gisle Haagenrud, strings
Barratt Due Musikkinstitutt, Bergen


SVERIGE

Ingemar Roos, winds
Tidigare Högskolan för scen och musik, Göteborg

Anna Christensson, piano
Kungliga Musikhögskolan, Stockholm

Ola Karlsson, strings
Tidigare Kungliga Musikhögskolan, Stockholm

KONTAKT

Vänersborgs kommun
462 85 Vänersborg

Besöksadress:
Sundsgatan 29

Telefon växel:
0521-72 10 00

E-post myndigheten:
kommun@vanersborg.se