Hoppa till innehåll

 

YOMA-kurser

Bild på instrument

Kommande YOMA-kurser, online och IRL

5 – 6 juni

YOMA:s logotype

Första YOMA-kursen – tre online-kurser i en

  • Öppen kurs för alla blås- och stråkinstrument
  • Extrasatsning på oboe, fagott, valthorn och viola
  • Workshops och möten för en kontrabas-community

Öppna kursen: välkomna alla, cirka 10 - 18 år, som har spelat något/några år.

Extrasatsning: välkomna alla elever och pedagoger som spelar oboe, fagott, valthorn och viola. Pedagogerna kan läsa mer om sin del i satsningen här: Kollegialt samarbete.

Och välkomna alla baselever, -pedagoger och musiker till första möten och workshops för en svensk kontrabas-community i en nordisk kontext. Utförlig information kommer snart.

All verksamhet är avgiftsfri. Vi har omfattande erfarenhet av online-undervisning och hjälper dig på alla sätt med tekniken.

Du väljer själv om du vill delta för 1 lektion eller under en respektive två dagar. Instrumentalpedagoger är hjärtligt välkomna (se länken), men behöver anmäla sig med en egen anmälan. Kursen genomförs parallellt med en avancerad talangkurs för alla blås- och stråkinstrument. Det ger dig möjligheten att uppleva även den verksamheten.

Anmälan
Du erbjuds en kursplats i turordning och i mån av plats – vi bekräftar kursplatserna fortlöpande.
Din anmälan gör du här på denna länk.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Pedagoger anmäler sig på denna länk.länk till annan webbplats

Var god och gör din anmälan fortast möjligt, dock senast 26 maj. OBS - din antagning är giltig först när du har skickat dina noter för dina enskilda lektioner som en bifogad pdf-fil i ett e-mail till yoma@vanersborg.se senast den 26 maj - tack för din förståelse!

Fokusinstrument: några av pedagogerna, fler pedagoger tillkommer

  • David Strunck, oboe (Barratt Due Musikkinstitutt, Oslo)
  • Susanna Heinebäck, fagott och oboe (instrumentallärare i Örebro och Skaraborgs län)
  • Annamia Larsson, valthorn (Kungliga Musikhögskolan, Stockholm)
  • Karin Brodin, valthorn (Kulturskolan Lund)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Musikhögskolan Ingesund)
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due, viola (Barratt Due Musikkinstitutt, Oslo)

Pedagoger för övriga blås- och stråkinstrument, fler tillkommer

  • Gitte Marcusson, flöjt (Royal College, London)
  • Hermann Stefánsson, klarinett (Kungliga Filharmonikerna)
  • Alf Richard Kraggerud, violin/viola (Barratt Due Musikkinstitutt, Oslo)
  • Kristoffer Dolatko, violin (Chetham´s School of Music, Manchester)
  • Maciej Rakowski, violin (Royal College, London, Nicola Benedettis lärare)
  • Olivier Charlier, violin (Paris Conservatoire)
  • Jens Elfving, violin (violinpedagog Göteborg)
  • Jon Dahlkvist, viola och kammarmusik (Musikhögskolan Ingesund)
  • Lars-Inge Bjärlestam, cello (Musikhögskolan Ingesund)
  • Karol Ciesluk, kontrabas (Norska Operan, Oslo)

Läsårets YOMA-kurser, online och IRL

Läsårets Öppna kurser

2021:
1 - 2 maj, YOMA-kurshelg, Öppen onlinekurs för blås- och stråk.öppnas i nytt fönster

5 – 6 juni, YOMA-kurshelg, Plus "Kontrabasklubb Sverige", online

03 - 05 sep alt 27 - 29 aug, YOMA-kurshelg, Online (Aug med Old OX Master class och samnordiskt: Oslo, Reykjavik, Vänersborg, Århus ) 

01 – 03 okt, YOMA-kurshelg, IRL/online Plus Violahelg, med regionala aktiviteter i Örebro, NN, NN

04 – 07 nov, Polstjärnepriset, Polstjärnekursen med tävlande och kursdeltagare i Vänerborg

03 – 05 dec, YOMA- kurshelg, IRL/online Fokusinstrument i medlemsregioner och online?

2022:
02 – 06 jan, Polstjärnepriset, v1 Polstjärneprisets tävling, Polstjärnekursen, Polstjärnefestivalen

04 – 06 feb, YOMA-kurshelg IRL/online

04 – 06 mar, YOMA-kurshelg IRL/online

01 – 03 apr, YOMA-kurshelg IRL/online

29 apr – 1 maj alt. 6 – 8 maj,YOMA-kurshelg IRL/online

03 – 05 juni, YOMA-kurshelg IRL/online

Så fungerar YOMA-kurser och -program, online och IRL

  • Undervisningen ges i form av kortare kurser, online och IRL under helger och skollov
  • Det finns tre nivåer: Öppna kurser för alla, Öppna programmet och Talangprogrammet
  • Alla tre nivåer vänder sig till ungdomar cirka 10-18 år
  • All undervisning är avgiftsfri
  • Ensemble- och orkesterspel bara IRL

Öppna kurser (nivå 1)

Du kan söka flera Öppna kurser varje år.

För vem:

  • för dig som har spelat några år och har ett stort intresse av att utvecklas

Detta får du:

  • undervisning (och samspel) som är anpassat till din spelnivå
  • individuella lektioner, grupplektioner i spelteknik, besök på mästarklasser och spännande föreläsningar och uppvisningar
  • du kan få en mentor under kursen, som övar extra med dig
  • nivåanpassad ensemble- och orkesterspel bara IRL

Så söker du:

  • du ansöker via en länk under ”Kommande kurser” och respektive datum

Öppna programmet (nivå 2)

Efter att ha blivit antagen bjuds du in till flera av Talangprogrammets kurser varje år.

För vem:

  • för dig som spelar på en avancerad nivå för din ålder

Detta får du:

  • i stort sett samma praktiska undervisning som Talangprogrammet, men vid färre tillfällen

Så söker du:

  • du ansöker genom att skicka en inspelning till yoma@vanersborg.se.
    Om din inspelning godkänns bjuds du in till några av Talangprogrammets kurser per år utifrån en turordning för alla som spelar samma instrument som du.

Talangprogrammet (nivå 3)

Efter att har blivit antagen erbjuds du att delta vid alla kurstillfällen under året.

För vem:

  • för dig som spelar på en mycket avancerad nivå för din ålder

Detta får du (se även skursplan):

  • individuella lektioner
  • grupplektioner
  • ensemblespel IRL
  • orkesterspel IRL
  • medverkan vid konserter, online och IRL
  • samarbete med talanger från andra länder
  • en individuell studieplan, gärna i samarbete med din lärare på hemmaplan
  • ytterligare ämnen enligt kursplanen

Så söker du:

  • du ansöker genom att skicka en inspelning eller länk till en inspelning till yoma@vanersborg.se
    Om inspelningen godkänns bjuds du i nästa steg in till ett antagningsprov och två kurshelger för provlektioner.
    Det finns ett begränsat antal platser för de olika instrumenten på Talangprogrammet. Blir du antagen, men inte får plats med en gång, går du Öppna programmet under tiden.

Länkar:
Antagningsförfarande till Talangprogrammet. (, 499 kB)
Kursplan för Talangprogrammet. (, 681 kB)

Våra pedagoger

Flöjt

  • Ann Elkjär, Ingesunds musikhögskola
  • Randi Krogvold Lundqvist, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Gitte Marcusson, Royal College of Music i London
  • Göran Marcusson, Göteborg Wind Orchestra
  • Gaby Pas-Van Riet, Aurora Music

Oboe

  • Max Artved, Musikhögskolan i Köpenhamn
  • Anna Bornander, Musikskola Vänersborg
  • Jean-Louis Capezzali, Konservatoriet i Lausanne
  • Min Hua Chius, Oslo-Filharmonien
  • Mårten Larsson, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Bengt Rosengren, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • David Strunck, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo

Klarinett

  • Andrea Scaffardi, Malmö Symfoniorkester
  • Emil Jonason, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Fredrik Fors, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Hermann Stefánsson, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Magnus Holmander, frilans
  • Tomas Johansson, Musikskolan Vänersborg
  • Venancio Rius, Musikhögskolan i Madrid
  • Yehuda Gilad, Södra Kaliforniens Universitet

Fagott

  • Alessandro Capriotti, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Anders Engström, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Fredrik Ekdahl , Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Georg Klütsch, Tidigare Musikhögskolan i Köln
  • Sebastian Wagner, GöteborgsOperan

Valthorn

  • Lisa Ford, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Sibylle Mahni, Musikhögskolan i Würzburg
  • Markus Maskuniity, Musikhögskolan i Hannover
  • Jukka Harju, Sibeliusakademi i Helsingfors
  • Julius Pranevicius, Norges musikhögskola
  • Frøydis Ree Wekre, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Ingvild Sandstad, frilans

Trumpet

  • Arnulf Naur Nilsen, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Filip Draglund, Norrköpings Symfoniorkester
  • Gianluca Calise, Sveriges Radios Symfoniorkester
  • Gustav Melander, Musikhögskolan i Malmö
  • Jonathan Jennesjö, frilans
  • Tom Poulson, Aurora Music
  • Omar Tomasoni, Concertgebouw i Amsterdam

Trombon

  • Audun Breen, Oslo-Filharmonien
  • Bart Claessens, Konservatoriet i Maastricht
  • Endre Vetås, Göteborgs Symfoniker
  • Håkan Björkman, Sveriges Radios Symfoniorkester
  • Ingemar Roos, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Louise Pollock, Högskolan för scen och musik i Göteborg

Tuba

  • Even Evensen, GöteborgsOperan

Harpa

  • Willi Postma, Norges Musikhögskola
  • Erik Groenestein-Hendriks, Högskolan för scen och musik i Göteborg

Violin

  • Alf Richard Kraggerud, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Barbara Doll, Musikhögskolan i Basel
  • Christian Altenburger , Aurora Music
  • Olivier Charlier, Konservatoriet i Paris
  • Jens Elfving, violinpedagog i Göteborg
  • Kristoffer Dolatko*, Chetham´s School of Music i Manchester
  • Levon Chiligirian, Royal College of Music i London
  • Maciej Rakowski, Royal College of Music i London
  • Eszter Haffner, Musikhögskolorna i Graz och Köpenhamn
  • Svetlana Makarova, Konservatoriet i Lausanne
  • Stephan Barratt-Due, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Tanja Becker-Bender, Musikhögskolan i Hamburg
  • Stephan Picard, Musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due*, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Paul Roczek, Mozarteum i Salzburg
  • Dora Schwarzberg*, Universitet för musik och teater i Wien
  • Sara Trobäck Hesselink, Göteborgs Symfoniker
  • Päivikki Wirkkala-Malmqvist, Kungliga Musikhögskolan
  • Pavel Vernikov, Privatuniversitet i Wien
  • Øyvor Volle, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Ulf Wallin, Musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin
  • Yair Kless, Musikhögskolan i Graz
    * även viola

Viola

  • Jon Dahlkvist, Ingesunds musikhögskola
  • Göran Fröst, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Eivind Holtsmark Ringstad, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Tatjana Masurenko, Musikhögskolan i Leipzig
  • Ellen Nisbeth, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Hartmut Rohde, Universitet der Künste i Berlin
  • Magda Stevensson, Danska Radions Symfoniorkester i Köpenhamn
  • Alexander Zemtsov, Guildhall School för musik och teater i London
  • Mikhail Zemtsov, Kungliga konservatoriet i Haag

Cello

  • Lars-Inge Bjärlestam, Musikhögskola Ingesund i Arvika
  • Claudio Bohorquez, Musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin
  • Ingemar BrantelidMusikhögskolan i Köpenhamn
  • Peter Bruns, Musikhögskolan i Leipzig
  • Claes Gunnarsson, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Ernst Simon Glaser, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Jacob Koranyi, Kungliga Musikhögskolan Edsberg
  • Ola Karlsson, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Mats Lidström, Royal Academy of Music i London
  • Per Nyström, Aurora Music
  • Ole Eirik Ree, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Peter Schöning, Hvitfeldska gymnasiet i Göteborg
  • Johan Stern, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Marko Ylönen, Sibelius Akademin i Helsingfors

Kontrabas

  • Jan Alm, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Leon Bosch, Aurora Music
  • Jan Dahlkvist, Lilla Akademien i Stockholm
  • Håkan Ehrén, Kungliga Filharmonikerna i Stockholm
  • Rick Stotijn, Musikhögskolan i Amsterdam

Instudering, orkester, ensemble

  • Ole Christian Haagenrud, piano, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Andreas Hansson, dirigering, frilans
  • Ulrich Kaatz, dirigering, Nationellt centrum för musiktalanger
  • Jonas Olsson, piano, Norrlandsoperan i Umeå
  • Natallia Papova, piano, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Thomas Rudberg, piano, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo

KONTAKT

Direktör och konstnärlig pedagogisk ledare:
Ulrich Kaatz,
ulrich.kaatz@vanersborg.se
070-273 17 13

Verksamhet:
Sandra Björkstrand, administration
sandra.bjorkstrand@vanersborg.se

0521-72 24 61

Styrelsen:
Staffan Rydén, ordförande
staffan.ryden@outlook.com