Hoppa till innehåll

Publicerad 2019-02-06

Denna sida är äldre än sex månader, och innehållet kanske inte längre är aktuellt.

Nytt nationellt centrum i Vänersborg lyfter unga musiktalanger

Under en ceremoni i Stockholm i dag bildades Nationellt centrum för musiktalanger.

Under många år har Vänersborg drivit utvecklingen av unga musiktalanger i landet.
I dag tas nästa steg. Den ideella föreningen Nationellt centrum för musiktalanger med säte i Vänersborg bildas för att lyfta utvecklingen till internationell spetsnivå.

Vänersborgs kommuns initiativ Polstjärnepriset, Young Strings och Young Winds Academy för unga klassiska orkstermusiker har blivit aktade och erkända begrepp i Sverige och Norden. Vinnare från Polstjärnepriset har fått representera Sverige i Eurovision Young Musicians.

Med den nya nationella organisationen kan antalet deltagare på centret på sikt växa till flera 100.

– Det är med stor förväntan vi ser fram emot att ett arbete som bedrivits framgångsrikt i Vänersborgs kommun sedan mer än 10 år nu tar ett steg vidare till nationell nivå, säger Benny Augustsson, kommunstyrelsens ordförande i Vänersborg, som fortsatt kommer att vara ett nav i föreningens arbete.

Kommunfullmäktige i Vänersborg tog beslut i december 2018 om att bilda föreningen. Verksamheten, som idag sker i kultur och fritidsförvaltningens regi i Vänersborg, kommer överlämnas till och drivas av föreningen. Föreningen kommer också att arrangera Polstjärnepriset.

Bildandet av föreningen är en kraftsamling för att säkra återväxten av
orkestermusiker i Sverige. Föreningen ska bedriva en nationell mötes-
och utbildningsplattform på internationell spetsnivå för unga talanger som
spelar orkesterinstrument, så att de klarar sig i den tuffa internationella
konkurrensen.

Västra Götalandsregionen, Region Stockholm och Region Västerbotten stöder initiativet politiskt och ekonomiskt:

- Det är med tillfredsställelse vi ser att en aktiv regional samverkan kan lösa ett strategiskt problem i svenskt musikliv, säger Nina Björby, Region Västerbotten, Conny Brännberg, Västra Götalandsregionen och Cecilia Elving, Region Stockholm.

Föreningens första medlemmar blir Stockholms konserthusstiftelse, Göteborgs Symfoniker AB, Sveriges Radio AB, Norrlandsoperan AB och Vänersborgs kommun:

- Arbetet lyfts nu till nationell nivå. Det är den nivån vi behöver nå för att våra unga ska lyckas på den globaliserade arbetsmarknad där även svenska orkestrar ingår. En förutsättning är den inspiration musikpedagoger runt om i landet ger barn för att satsa det där extra som krävs för att utvecklas på sitt instrument, säger Stefan Forsberg,
Kungliga Filharmonikerna, Helena Wessman, Sveriges Radios
symfoniorkester/Berwaldhallen, Sten Cranner, Göteborgs Symfoniker och Anna Göransdotter Höög, Norrlandsoperan.

Regional musik i Sverige och Sveriges musikhögskolor deltar i styrelsearbetet. Föreningen står öppen för fler medlemmar och regioner.
Nationella medel kommer att sökas av Statens kulturråd.

För mer information kontakta:
Håkan Alfredsson, Förvaltningschef kultur- och
fritidsförvaltningen Vänersborgs kommun 070-162 03 65

Gunilla Wretemark, Verksamhetschef kultur- och
fritidsförvaltningen Vänersborgs kommun 0521-72 14 96

Ulrich Kaatz, Verksamhetsledare Klassisk Musik kultur- och
fritidsförvaltningen Vänersborgs kommun 0702-731 713

KONTAKT

Vänersborgs kommun
462 85 Vänersborg

Besöksadress:
Södergatan 16 A

Telefon växel:
0521-72 10 00

E-post myndigheten:
kommun@vanersborg.se